Nejdůležitější jste vy!

Nejdůležitější jste vy!

Tohle je něco, co bych měla mít napsané na dveřích své zkušebny, aby si to každý mohl před hodinou přečíst.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VE ZPĚVU JSTE VY A VAŠE DUŠE OBTISKNUTÁ DO HLASU. Energie, kterou písni dáte a emoce, která je ve vaší písni, zasytí (nebo nezasytí) posluchače.

Samozřejmě má smysl zlepšovat své pěvecké schopnosti a i kvůli tomu tyhle příspěvky píšu. Jenže nemá smysl se zpíváním čekat, AŽ TO BUDETE UMĚT.

Zaprvé to nikdy asi nebudete umět tak, abyste byli 100% spokojeni (já tedy se sebou vážně nejsem).

Zadruhé budete postupně překovávat větší a větší trému, než někde zazpíváte. Čím víc člověk proniká do tohohle problému, tím víc si uvědomuje, co neumí a pak se bojí víc.

Jediným argumentem, proč zpívat je to: ŽE CHCI ZPÍVAT!

Technika je jen nástroj, díky kterému můžete zpívat lehčeji, ve větším rozsahu, s barvou, kterou chcete, s efekty atd. Většina z nás zažila situaci, kdy jsme byli zasaženi nějakou písničkou a tím, kdo ji zpíval, přestože zpěvák nezpíval úplně čistě. Mohla to být třeba naše maminka, když nám zpívala na dobrou noc. Některé veřejné nahrávky z minulých desetiletí nejsou úplně čisté, protože to ve studiu nešlo opravit. Kolikrát jste poslouchali někoho, kdo není skvělým zpěvákem a stejně vás to vzalo za srdce? Kolik zpěváků, které máte rádi a posloucháte, zpívá opravdu technicky správně? Kolik z nich používá dobře vokály? Tolik písničkářů zpívá písně, které oslovují davy, ale brilantními zpěváky nejsou?

Pro svoje studenty pořádám jednou za čas Inventuru písní a snažím se přesvědčit i úplné začátečníky, aby vystoupili. Ty večery jsou jen pro zvané, abychom měli alespoň částečně pocit bezpečného prostoru. Stejně přichází noví diváci a často oceňují i ty nejrozklepanější začátečníky, protože je oslovuje to, co do zpívání dají. Stalo se, že diváci odcházeli dojatí a tenhle koncert byl pro ně silnější, než koncert profesionálního zpěváka, který sice předvede silný hlas a neuvěřitelné fígle, ale ta duše není za tím vším tak vidět.

Jsme fascinováni velkými hlasy, to ano. Ale většinou užasneme nad tím, jak někdo s hlasem neuvěřitelně pracuje, ale znovu ho nepotřebujeme slyšet a CD si neobjednáme, pokud nás nezasáhne něco osobitého. A to osobité tam je, ať techniku ovládáte, nebo ne a je to to nejdůležitější v celém zpívání. Naopak se může stát, že se pro všechnu ty technické fígle někde ta duše v hlase schová. Tak si ji hlídejte!

Tohle přikázání platí i pro sborové zpěváky. I ve sboru můžete cítit, kolik lidí v tu chvíli písní žije a kolik se jen veze.

Opakujte si to: TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VE ZPĚVU JSTE VY A VAŠE DUŠE OBTISKNUTÁ DO HLASU.